Gå till innehåll
Vaxholms Tennisklubb
Vaxholms Tennisklubb

Träningsläger

Tennisläger på höstlovet

Under höstlovet anordnar vi tennisläger då den ordinarie träningen har uppehåll.
Det kommer finnas tre olika juniorläger indelat efter spelnivå - från nybörjare till mer erfarna.
Vi kommer även ha vuxenläger som i första hand vänder sig till nybörjare och de som precis börjat spela tennis. I mån av plats kommer det också bli någon grupp för mer erfarna spelare, så är du sugen på att vässa ditt spel - anmäl dig så ser vi om vi kan få ihop en grupp (men var tydlig med att ange spelerfarenhet i anmälan).

Våra erfarna tränare Magnus Rindeby och Wladde Wedenski kommer att ansvara för träningen, och kurserna fokuserar på spelövningar som är utformade för att utmana och utveckla ditt spel.

Juniorkurserna kostar 1200 kronor per deltagare och äger rum dagtid 27-30/10 (exakta tider hittar du på MATCHi i anmälningslänken nedan).
Vuxenkurserna kostar 1500 kronor per deltagare och äger rum kvällstid 27-30/10 (exakta tider hittar du på MATCHi i anmälningslänken nedan).

Anmälan görs på MATCHi via denna länk Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Sista anmälningsdag 19:e oktober.

Publicerad: 2025-10-03

Senast uppdaterad: 2025-10-27

Författare: Anna Glanmark

Besöksadress

Petersbergsvägen 3
185 22 Vaxholm


Postadress

Campusgränd 7
185 34 Vaxholm


Föreningsinformation

Organisationsnr 816400-3017
Bankgiro 5745-8036